YATIRIM BİZE DANIŞILIR

Türev Araçlar

Tacirler Yatırım’da, riskten korunmak veya belirli seviyede risk alarak getirinizi yükseltmek için, Forward, Swap, Vadeli İşlemler (Futures), Opsiyon ve Yapılandırılmış Ürünler gibi türev ürünlere yatırım yapabilirsiniz. Tacirler Yatırım’ın türev ürün ve hizmet skalasında, organize piyasalarda veya tezgahüstü piyasalarda işlem gören, kişisel risk anlayışınıza uygun bir yatırım ürününü mutlaka bulursunuz.

BİST VİOP İşlemleri

Borsa İstanbul (BİST) bünyesindeki “Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası" (VİOP)’da yatırım yapmayı düşünüyorsanız, vadeli işlem ve opsiyon alımı satım işlemlerinizi Tacirler Yatırım hız ve kalitesiyle gerçekleştirebilirsiniz.

VİOP’da vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri işlem görmektedir. Vadeli işlem sözleşmeleri, standart miktar ve kalitede bir varlığın önceden belirlenmiş bir fiyattan gelecekte belirli bir tarihte teslim etme ya da teslim almaya ilişkin sözleşmelerdir. Opsiyon sözleşmeleri ise, bir dayanak varlığı (mal, döviz, menkul kıymet, faiz… vb) belirli bir sürede sabit bir fiyattan satın alma ve satma hakkı veren sözleşmelerdir.

VİOP Temel Bilgiler

Borsa İstanbul (BİST) bünyesindeki “Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası" (VİOP) yatırım yaparak gelecek ile ilgili beklentilerinizi kazanca dönüştürebilirsiniz. Tacirler Yatırım’da vadeli işlem ve opsiyon alımı satım işlemlerinizi uzmanlarımızın desteği ve Tacirler Yatırım güven ve kalitesiyle gerçekleştirirsiniz. Borsa İstanbul VİOP Piyasa İşleyişi ve Borsa İstanbul VİOP Eğitimi

VİOP’da emirler hangi pazarlarda girilebilir?

Tacirler Yatırım aracılığı ile VİOP’ta emirler üç farklı pazarda girilebilmektedir. Bunlar Ana Pazar, Özel Emir Pazarı ve Özel Emir İlan Pazarıdır.

Ana Pazar

Normal seans ve fiyat sabitleme seansları sırasında emirlerin eşleştirildiği esas pazardır. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası toplam 13 adet ana pazardan oluşmaktadır.

 1. Döviz Vadeli İşlem Ana Pazarı
 2. Döviz Opsiyon Ana Pazarı
 3. Elektrik Vadeli İşlem Ana Pazarı
 4. Emtia Vadeli İşlem Ana Pazarı
 5. Endeks Opsiyon Ana Pazarı
 6. Endeks Vadeli İşlem Ana Pazarı
 7. Kıymetli Madenler Vadeli İşlem Ana Pazarı
 8. Pay Opsiyon Ana Pazarı
 9. Pay Vadeli İşlem Ana Pazarı
 10. Yabancı Endeksler Vadeli İşlem Ana Pazarı
 11. Metal Vadeli İşlem Ana Pazarı
 12. Borsa Yatırım Fonu Vadeli İşlem Ana Pazarı
 13. Gecelik Repo Vadeli İşlem Ana Pazarı

Özel Emir Pazarı ve Özel Emir İlan Pazarı

Sözleşmeler için ayrı ayrı tanımlanan ve Ana Pazarın dışında büyük miktarlı emirlerin işlem görebileceği pazarlardır. Her iki tarafı da belirli olan özel emirlerin Özel Emir Pazarında işlem görebilmesi için Borsanın onayı gerekir. “Özel Emir İlan Pazarında” ise girilen emrin eşleşmesi durumunda, işlem Borsanın onayı alınmak kaydıyla yine “Özel Emir Pazarında” gerçekleşir.

VİOP’da işlem gören sözleşmelerin kodu ne anlatır?

Piyasada işlem görecek sözleşmelerin unsurları ve işlem kodları Borsa tarafından belirlenerek ilan edilmektedir.

Vadeli İşlem Sözleşme Kodu Örneği: F_ISCTR0314S0

F

XAUTRY

M

0614

S0

Vadeli (Futures)

Dayanak varlık kodu

Mini sözleşme bilgisi kodu

Vade tarihi (AAYY-Haziran 2014)

S: Standart
N: Standart olmayan (özsermaye hali sonucu oluşan)

Opsiyon İşlemleri Sözleşme Kodu Örneği: O_XU030ME0414P96.000S0

O

XU030

M

E

0414

P

96.000

S0

Opsiyon

Dayanak varlık kodu

Mini sözleşme bilgisi kodu

A: Amerikan- opsiyon vadesinde veya vadesinden önce kullanılabilir.
E: Avrupa- opsiyon yalnızca vadesinde kullanılabilir.

Sözleşme vade tarihi (AAYY-Nisan 2014)

C: Alım (call) opsiyonu P: Satım (put) opsiyonu

Kullanım fiyatı, virgülden sonra 2 hane

S: Standart
N: Standart olmayan (özsermaye hali sonucu oluşan)

VİOP’da hangi saatler arası işlem yapılır?

Sözleşmeler

Normal seans saatleri

Yarım Gün-Normal Seans saatleri

Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri

09:30 – 18:10

09:30 -12:40

Endeks Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri

09:30 – 18:15

09:30 – 12:45

Diğer Sözleşmeler

09:30 – 18:15

09:30 – 12:45

Uzlaşma Yöntemi

Pay vadeli işlem ve pay opsiyon sözleşmelerinin uzlaşma yöntemi olarak fiziki teslimat uygulanır. Pay vadeli işlem ve pay opsiyon sözleşmelerinde fiziki teslimat, pay senetlerinin kaydi olarak el değiştirmesi şeklinde gerçekleşir.

Pay endeks vadeli işlem, pay endeks opsiyon, döviz vadeli işlem, döviz opsiyon, altın vadeli işlem, emtia, elektrik, hurda çelik ve FBIST BYF vadeli işlem sözleşmelerinin uzlaşma yöntemi ise nakdi uzlaşıdır. Opsiyonlar için vade sonundaki oluşan kar/zarar, opsiyonun kullanım fiyatıyla vade sonunda oluşan uzlaşma fiyatı arasındaki fark kadar olacaktır. Vadeli işlem sözleşmeleri için ise vade sonundaki oluşan kar/zarar, nakdi olarak taraflar arası el değiştirir.

Vergilendirme

VİOP'TA ELDE EDİLEN KAZANÇLARIN VERGİLENDİRİLMESİ STOPAJ DURUMU BSMV DURUMU
Bireysel Yatırımcılar Kurumsal Yatırımcılar* BSMV Mükellefleri
Tam Mükellef Dar Mükellef Tam Mükellef Sermaye Şirketi/Yatırım Fon ve Ortaklıkları Dar Mükellef Sermaye Şirketi/Yatırım Fon ve Ortaklıkları
Pay ve Pay Endeksine Dayalı Sözleşmelerden Elde Edilen Kazançlar 0% 0% 0% 0% İstisna kapsamındadır.
Pay ve Pay Endeksine Dayalı Sözleşmeler Haricindeki Sözleşmelerden Elde Edilen Kazançlar 10% 10% 0% 0% İstisna kapsamındadır.
* Diğer tam ve dar mükellef kurumlar için stopaj oranı %10 olarak uygulanacaktır.
Piyasa Analizi
Uzman kadromuz tarafından hazırlanan, hafta boyunca finansal piyasalarda yaşanacak olası hareketlerle ilgili görüşleri, istatistikleri, yorumları ve analizleri takip edebilir, sorularınızı uzmanlarımıza anında iletebilirsiniz.
 
 
   
Tacirler Yatırım ile ilgili gelişmelerden, fırsat, promosyon ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorum
0(212) 355 46 46
Kişisel Verilerin Korunması ve Gizlilik Politikamız'daki amaçlarla sınırlı olmak üzere yasal mevzuata uygun çerezler kullanmaktayız. Daha fazla bilgi edinmek için Politikamız'ı ziyaret edebilirsiniz. Sitemize giriş yaparak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olursunuz.