YATIRIM BİZE DANIŞILIR

Müşterinin Nakit Bakiyelerinin Nemalandırılması

Sermaye Piyasası Araçlarının Alım Satımına İlişkin Aracılık Çerçeve Sözleşmesi’nin 22. Maddesinde müşterinin nakit bakiyelerine nemalandırmasına ilişkin aşağıdaki esaslar belirlenmiştir.

Tacirler Yatırım, sözleşmede müşterinin verdiği yetkiye bağlı olarak, gün içinde herhangi bir müşteri emrine konu olmayan ve gün sonu itibarıyla alacak bakiye veren müşteri hesaplarındaki nakitleri, yetkili olduğu faaliyetler, işletme politikaları ile müşterinin tercihleri doğrultusunda, muhasebe sistemlerinde hesap bazında izleyerek, toplu olarak veya müşteri bazında değerlendirebilir.

Değerlendirmeye konu olacak müşteri nakitlerinin belirlenmesinde son süre 15:15’tir (yarım iş günleri için bu süre 11:00 olarak uygulanır). Belirlenmiş bu son sürelerden sonra hesaplara kurum içi veya kurum dışından aktarılabilecek nakitlerin nemalandırmaya konu olmayabileceği dikkate alınmalıdır.

Repo İşlemi: Müşterinin aksine yazılı bir talimatı yoksa; müşteri hesabının gün sonu nakit alacak bakiyesinin asgari 2.500 TL (İkibinbeşyüzTürkLirası) olması halinde, bu nakitler Tacirler Yatırım tarafından repo yoluyla nemalandırılabilir. İlgili asgari tutar, müşteriye önceden bildirilmek kaydıyla değiştirlebilir.

Bankalarda Nemalandırma: Müşteri hesabında, gün sonu nakit alacak bakiyesinin asgari 100.000 TL (YüzbinTürkLirası) olması halinde, bankalarda nemalandırma yoluyla değerlendirilebilmesi için müşterinin yazılı talimatı ve Tacirler Yatırım’ın kabulü gereklidir. Bankalar nezdinde tutulmakta olan bu şekildeki müşteri nakitleri, Tacirler Yatırım’ın müşterileri için açılacak olan münferit bir hesapta, Tacirler Yatırım’ın kendi nakit varlığından ayrı olarak izlenir. İlgili asgari tutar, müşteriye önceden bildirilmek kaydıyla değiştirlebilir. Müşteri, hesabındaki nakit alacak bakiyelerin bir iş gününden daha uzun süre ile bankalarda nemalandırılmasını talep etmesi halinde, müşterinin ayrı bir yazılı talimatı ve Tacirler Yatırım’ın kabulü gereklidir. Bu kapsamdaki müşteri talepleri için, Tacirler Yatırım, bu maddede belirlenen asgari tutarın üzerinde bir tutar belirleme hakkına sahiptir.

Belirlenen Alt Limitin Altında Kalan Nakitlerin Kullanımı: Müşteri, cari hesabında bulunan 2.500 TL‘nin (İkibinbeşyüzTürkLirası) altındaki nakitlerin, talebi halinde hazır bulundurulması kaydıyla, Tacirler Yatırım tarafından, kendi hesaplarından ayrıştırılabilir şekilde değerlendirilmesine muvafakat ettiğini ve bu nemalandırmadan elde edilen gelirlerin tamamından Tacirler Yatırım lehine feragat ettiğini kabul beyan ve taahhüt eder.

  • Alacak Bakiyelerinin Nemalandırılmasında Masraf ve Ücretler

Gün sonu hesaplarda bulunan TL cinsi alacak bakiyeleri; yukarıdaki sözleşme maddelerinde detaylarını belirttiğimiz yöntemler ile piyasa koşullarına göre günlük olarak değişebilen oranlarda değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Uygulanan değerlendirme yöntemine göre piyasadaki faiz oranları nispetinde günlük olarak değişebilen masraflar ve nemalandırma aracılık komisyonları tahsil edilmektedir. Tahsil edilen masraf ve ücretleri hesap ekstrenizden takip edebileceğiniz gibi dilediğiniz zaman müşteri temsilcileriniz vasıtasıyla detaylı bilgi alabilirsiniz.

Piyasa Analizi
Uzman kadromuz tarafından hazırlanan, hafta boyunca finansal piyasalarda yaşanacak olası hareketlerle ilgili görüşleri, istatistikleri, yorumları ve analizleri takip edebilir, sorularınızı uzmanlarımıza anında iletebilirsiniz.
 
 
   
Tacirler Yatırım ile ilgili gelişmelerden, fırsat, promosyon ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorum
0(212) 355 46 46
Kişisel Verilerin Korunması ve Gizlilik Politikamız'daki amaçlarla sınırlı olmak üzere yasal mevzuata uygun çerezler kullanmaktayız. Daha fazla bilgi edinmek için Politikamız'ı ziyaret edebilirsiniz. Sitemize giriş yaparak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olursunuz.