SIK SORULAN SORULAR

Tacirler Online'da neler yapabilirim ?

Online şubemizde hisse senedi alım satım emirlerinizi 24 saat boyunca iletebilirsiniz. Bu emirleri ileri tarihli iletebileceğiniz gibi koşullu emir tipi olan zincir emir uygulamamızdan da faydalanabilirsiniz. Genel müdürlüğümüzden internet erişiminiz olmadığı zaman telefon ile emir iletebilirsiniz. Portföyünüzü anlık takip edebilir, emirleriniz ile ilgili düzeltmeler yapabilir, gerçekleşen ve bekleyen emirlerinizi tüm detaylarıyla izleyebilir, özkaynak oranınızı, kredi, sıfır teminat, açığa satış limitlerinizi görebilirsiniz.

Kurumunuzun hangi illerde şubesi bulunmaktadır?

Bulunduğunuz adrese en yakın şubelerimizin adreslerini ve irtibat bilgilerine www.tacirler.com.tr/Kurumsal/Subelerimiz.aspx linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Daha önce kurumunuzda bir hesap açmıştım, ancak uzun süredir kullanma imkanım olmadı, yeniden aktif hale getirmem mümkün mü? Yoksa başka bir hesap mı açmam gerekiyor?

Bağlı bulunduğunuz şube temsilcileri ile görüşerek hesabınızı yeniden aktif hale getirebilirsiniz. Hesabınız internet hesabı değil ise ve internet üzerinden işlem yapmak istiyorsanız yeni bir internet hesabı açtırmanız gerekecektir. Normal hesap internet hesabına dönüştürülmemektedir. Hesabınıza uygunluk/yerindelik testi yapılmamış ise yeniden sözleşme imzalamanız gerekmektedir.

Sözleşme setini hangi adrese, kimin dikkatine göndermem gerekiyor?

AKMERKEZ, Nispetiye Cad. B.3 Blok K:7 Etiler/Beşiktaş- İSTANBUL adresine Müşteri Hizmetleri Bölümü dikkatine, Tel:0212 355 46 46 Faks:0212 282 09 98-99

Açığa satış nedir ve kullanabilmek için nasıl talepte bulunabilirim? Hesap açılımı için ne yapmalıyım?

Açığa satış, kurumun ilan ettiği listede yer alan ve portföyünüzde bulunmayan hisselerin, çerçeve sözleşmede belirlenen ve sürekli güncellenen limitler dahilinde, açığa satış seçeneği işaretlenerek web sitemiz veya data ekranlarından emir gönderilmesi işlemidir. Bu işlem için özellikle fiyat kuralı sitemizdeki açıklamalar okunarak iyi şekilde öğrenilmelidir. Açığa satışta talep miktarı 5.000 TL ve katları şeklindedir. Tanımlanan limit miktarı üzerinden bir defalığına binde 9.48 damga vergisi ve vergi tutarı üzerinden %5 BSMV tahsil edilmektedir.

VOB hesabı açmak için ne yapmalıyım? Sözleşme setine nasıl ulaşabilirim?

VOB hesabı açtırabilmeniz için öncelikle kurumumuzda hesabınız olması gerekmektedir. Size en yakın şubemizden hesabınızı açtırabilirsiniz.

Kredili İşlem sözleşmem yok. Nasıl kredili işlem başvurusu yaparım?

Kredi hesabı açtırabilmeniz için öncelikle kurumumuzda hesabınız olması gerekmektedir. Hesabınız varsa kredili hesap açılması için bizzat bağlı bulunduğunuz şubemize başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Kredi limit artırım talebini nasıl yapabilirim?

Kredi limit artırım formunu doldurarak size en yakın şubemize elden teslim etmeniz gerekmektedir.

Kredi kullanımında uygulanan hisse teminat oranlarını nereden bulabilirim?

Online giriş bölümü altında kredili işlemler bölümü içinden hisse teminat oranlarını takip edebilirsiniz. Bu liste, hisse senetlerinin durumuna, BIST'un yayınladığı endeks listelerine ve kurumumuz değerlendirmelerine göre güncellenerek değişmektedir.

Kredi kullanımında faiz uygulaması nasıldır?

Kredi ve temerrüt faizi TCMB'nin faiz indirim veya artırım kararları ile piyasa koşulları dikkate alınarak, kurumumuz yönetimince güncellenmektedir. Kredi ve temerrüt faiz oranlarımız için, destek@tacirler.com.tr veya krediler@tacirler.com.tr adreslerinden bilgi alabilirsiniz.

İnternet hesabıma ilk defa şifre aldım, şifremi nasıl değiştirebilirim?

İnternet hesabınız için verilen şifre ile ilk girişi yaparken www.tacirler.com.tr adresinden online giriş bölümünü tıklamanız ve hesap no bölümüne internet hesap numaranızı, şifre bölümüne size (Genel Müdürlükten telefon ile verilen altı en fazla sekiz karakterli şifre) verilen şifreyi yazmanız gerekmektedir. İlk girişi yaptığınızda şifrelerinizi değiştireceğiniz dört bölüm Şifre, yeni şifre, onay şifresi, yeni onay şifresi açılacaktır. Dört bölüme de sizin yeni oluşturduğunuz şifreyi dört defa aynı veya ilk ikisine ayrı, son ikisine ayrı iki ayrı şifre olarak da tanımlayabilirsiniz. Telefon ile tarafınıza verilen şifre sadece ilk girişte ve tek kullanımlıktır, şifre değiştir bölümüne kesinlikle girilmesi gerekmektedir. Şifrenizi çalışanlarımız dâhil hiç kimseye söylemeyiniz. Şifre konusunda teknik destek, güvenlik bilgileriniz teyit edilerek sadece telefon yoluyla verilmektedir.

Cep telefonu numaram değişti. Nasıl güncellemeliyim?

destek@tacirler.com.tr adresine e-posta göndererek güncelleyebilirsiniz. Şubelerimizde açılan hesaplar için ilgili şubeyle irtibata geçilmesi gerekmektedir.

Adresim değişti ne yapmam gerekiyor?

Adres teyidiniz için gerekli belgelerden birini e-posta veya faks ile bize ulaştırmanız gerekmektedir.

VOB teminat yatırma ve çekme saatleri nelerdir?

Online teminat ekleme işlemi 09:00 –16:30 saatleri arasında, telefon ile en geç 16:50'ye kadar, online teminat çözme işlemi 09:00-15:30 saatleri arasında, telefon ile 15:30'a kadar yapılabilmektedir. 15:40'dan sonra yatırılan nakit teminatlar nemalandırılmaz.

VOB-Hisse Hesap Ekstrelerime nereden ulaşabilirim ?

Online giriş yapıldıktan sonra işlemleriniz ile ilgili tüm raporlara ulaşabileceğiniz gibi hesap ekstrelerinize de ulaşmanız mümkündür.

Tahvil/Bono işlemleri komisyon oranı kaçtır?

Kesin alım satım işlemlerinde müşterilerden on binde 2 komisyon alınır.

Fon Tipleri nelerdir?

Kurumumuzun A Tipi Değişken, A Tipi Karma ve B Tipi Likit fonları bulunmaktadır. Fonlar hakkında detaylı bilgi için hizmetlerimiz bölümünden Yatırım Fonları alanını ziyaret ediniz.

EFT ve havale günlük işlem saatleri kaçtır? Ne kadar ücret alınmaktadır?

Online EFT/havale işlemlerinizi 07:00–14:00 saatleri arasında iletebilirsiniz. 100 TL ve altındaki para transferlerinizden 5 TL ücret alınmaktadır. 101 TL ve üzeri EFT işlemleri için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

EFT işlemlerimi Hızlı EFT olarak nasıl kaydedebilirim?

EFT talimatı girilirken tüm alanlar eksiksiz doldurmalı, " Hızlı EFT Olarak Kaydedilsin " işaretlenerek kayıt adı verilmelidir. Aynı hesaba yapacağınız sonraki gönderilerde bu kaydınızı kullanabilirsiniz.

Online hesabımdan kendi hesabıma ve başkası hesabına hisse senedi ve nakit virman yapabilir miyim ?

İnternet sitemizden her iş günü 14:00'a kadar nakit virman ya da EFT işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Ancak hisse senedi virmanı yalnızca yazılı talimat sonucunda yerine getirilmektedir.

EFT işlemi yaptım fakat hesabıma henüz aktarılmadı. Nereden bilgi alabilirim?

Internet üzerinden girdiğiniz talimatlar ve dışarından kurumumuz hesabına gönderdiğiniz nakitler Mali ve İdari İşler Bölümümüz tarafından yerine getirilmektedir. Bir başka kurumdan gönderdiğiniz nakdin hesabınıza geçilmesi de aynı birim tarafından yerine getirilmektedir. 0212 355 46 46 numaralı telefondan talimatlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hesabımdan yapılacak EFT işlemlerinde kısıtlama yapmam mümkün mü?

Online hesabınızdan yapılan EFT/Havale işlemlerini müşteri temsilcinize bildirerek veya destek@tacirler.com.tr adresine e-posta göndererek EFT/havale limitinizin sınırlanmasını talep edebilirsiniz. Bu talebiniz TL tutarlı bir talep olabileceği gibi hiçbir şekilde EFT işlemi yapılamaması yönünde de olabilir.

Yeni müşterinizim, hesabıma nasıl nakit / menkul göndereceğim?

Kurumumuzdaki hesabınıza para transferi yapmak için ilgili banka hesap numaralarımıza online giriş bölümünden veya müşteri hizmetleri IBAN & Hesap Numaraları bölümünden ulaşabilirsiniz. Aktarım sürecinde bir sorunla karşılaşmamak için, açıklama bölümüne kurumumuzdaki hesap numaranız ile ad ve soyadınızı yazmayı unutmayınız. Menkul virmanı ise yatırım hesabınızın bulunduğu banka ya da aracı kuruma vereceğiniz talimat sonrasında olacaktır. Kurumlar bu konuda farklı süreçler takip edebilmektedir. Aynı şekilde o talimat içerisinde kurumumuzdaki hangi hesap numarasına gönderdiğinizi de mutlaka belirtmeniz gerekmektedir.

Java matriks ekranım açık fakat datalar gelmiyor, fiyatlar sıfır olarak dondu ne yapmalıyım?

Java matriks ekranınızın sol üst köşesindeki javamatriks'i tıklayarak aşağıdaki seçeneklerden proxy /firewall versiyon üzerine bir defa tıklamanız yeterlidir. Tıkladıktan sonra tekrar baktığınızda aynı yerde soket versiyon olarak değiştiğini göreceksiniz. Datalarınız 1-2 sn içinde yeniden gelecektir.

Matriks Data gelişinde kesilmeler yaşanıyor, ne yapmalıyım?

(0212) 354 54 54 nolu telefondan Matriks'i arayarak teknik destek alabilirsiniz.

Foreks Data gelişinde kesilmeler yaşanıyor, ne yapmalıyım?

(0212) 367 47 00 nolu telefondan Foreks'i arayarak teknik destek alabilirsiniz.

Alım satım işlemlerini nasıl yapabilirim? Foreks, Matriks gibi ekranları kullanarak emir gönderebilir miyim?

Kurumumuz web sitesin online giriş bölümünden alım-satım emirlerinizi iletebileceğiniz gibi diğer hizmetlerimizden de faydalanabilirsiniz. Gönderdiğiniz alım satım emirlerini ve sonuçlarını sitemizden takip edebilirsiniz. Bununla birlikte belirli koşulları sağlamak ve talep etmeniz durumunda farklı içerik bilgisi ve kullanım koşullarına sahip veri yayın ekranlarını kullanarak da alım satım işlemlerinizi yapabilirsiniz. Şube müşterimiz iseniz talebinizi doğrudan şubemize ulaştırmanız gerekmektedir.

Alım-Satım işlemlerinde komisyon oranı nedir?

www.tacirler.com.tr/Kurumsal/KomisyonOranlarimiz.aspx linkinden komisyon skalalarımızı görebilirsiniz.

Bazı hisse senetlerinde alım yapacağım zaman hata veriyor, sebebi nedir?

Üzerinde ihtiyari tedbir olan, teminat oranı sıfır olan bazı hisseler (son uygulamada B-C-D grubu olarak adlandırılan) veya gözaltı pazarında bulunan hisse senetlerinin internet üzerinden alımı sınırlanabilir. Bu hisse senetlerinde kredili alım yapılamamaktadır. Nakit bakiyeniz bulunuyorsa telefon ile alım yapabilirsiniz. Satış işlemi internet üzerinden yapılabilmektedir.

Satış sonrası hesabımdaki bakiyeyi ne zaman kullanabilirim?

Hisse satış işlemleri sonrası hesabınızdaki bakiyeyi Takas Günü ( genel olarak T+2 günü) yani satış işleminden sonraki 2. iş günü kullanabilirsiniz. Yarım iş günlerinde takas günlerinin birleştirilmesinin söz konusu olabileceğine dikkat edilmelidir.

Seans dışında emir verebilir miyim?

17:50'den itibaren emir girişi yapabilirsiniz. (17:50 ile 09:45 arasında en az 500 TL'lik tutarda emir iletebilirsiniz.). Seans dışı saatlerde müşterilerimizin bilgi eksikliği nedeniyle mağdur olabilme ihtimaline karşılık serbest fiyatlı emir girişine müsaade edilmemektedir.

Araştırma grubunuzun hazırladığı raporları izleyebilir miyim? Üye olmam gerekiyor mu?

www.tacirler.com.tr/User/Arastirma.aspx linki altından tüm araştırma bilgilerine ulaşabilirsiniz.Bu alanı kullanabilmek içinTacirler.com.tr Üyesi olmanız gerekmektedir.

Repo uygulanması için en az ne kadar nakdim olması gerekmektedir?

1.000 TL ve üzeri nakdinize gecelik repo uygulanmaktadır.

Hesabıma repo uygulanmasını istemiyorum. Ne yapmalıyım?

Hesabınıza repo uygulanmasını istemiyorsanız, repo istemediğinizi belirten dilekçe yazarak (ad-soyad-hesap noimzalı) hesabınızın bağlı olduğu şubeye faks veya e-posta yoluyla ulaştırmanız gerekmektedir.

Param repodayken hisse senedi işlemi yapabilir miyim?

Herhangi bir yatırım aracında işlem yapmanıza engel değildir. Nakit olarak düşünülmesi gerekir.

Gün içi portföyümün 3 katı alım-satım imkânını nasıl kullanabilirim ve bu imkânı sınırlayabilir miyim?

Gün içerisinde yaptığınız işlemlerde – gün sonu pozisyonu kapatmak veya takas günü nakit yükümlülüğünüzü yerine getirmek koşuluyla – portföy büyüklüğünüzün 3 katı kadar ilave alım yapabilirsiniz. BIST'un B-C-D grubu olarak yayınladığı hisse senetlerinde ilave alım limitinden faydalanamazsınız. Bu hisse senetlerinde alış emri iletmek için emir girişi esnasında yeterli nakdinizin olması gerekmektedir. Gün sonu pozisyonu kapatmamanız veya takas gününde nakit yükümlülüğünüzü yerine getirmemeniz durumunda temerrüt hükümleri uygulanacaktır. Bu durumda ilave alım imkânınız kurumumuz tarafından sınırlandırılabilir ya da tamamen kaldırılabilir. İlave alım imkânından faydalanmak istememeniz durumunda, sadece hesabınızdaki nakit bakiyeye uygun işlem yapmak istediğinize ilişkin talebinizi tarafımıza e-posta (destek@tacirler.com.tr) veya telefon yoluyla ulaştırmanız durumunda hesabınızda gerekli tanımlama yapılmaktadır.

Portföyümün 3 katı ilave alım imkânım kapatılmış veya sınırlandırılmış, ne yapabilirim?

Bu imkandan faydalanarak yaptığınız alım işlemleri sonucunda oluşan nakit yükümlülüğünüzü yerine getirmemeniz ve/ veya portföy büyüklüğünüzün 5.000 TL altında olması nedeniyle ilave alım imkanınız iç kontrol birimlerimiz tarafından sınırlandırılmıştır. Müşteri temsilciniz ile irtibata geçmeniz durumunda ilave alım imkânınızın yeniden tahsis edilebileceği tarih bilgisi tarafınıza verilecektir.

KPY ve KİE emirleri nedir ve ne işe yarıyor?

KİE tuşu: Kalanı İptal Et tuşudur. Hisse senedinde aktif fiyattan alış veya satış emri göndermek. KİE seçeneğini işaretlemeniz halinde emir gerçekleşmemesi durumunda tamamı, kısmen gerçekleşmesi durumunda gerçekleşmeyen kısmı iptal olur. Pasifte beklemez. KPY tuşu: Kalanı Pasife Yaz tuşudur. Genellikle yüksek miktarlarda alış işlemleri yapılırken kullanılır. KPY seçeneğini işaretlemeniz halinde emir gerçekleşmemesi durumunda tamamı, kısmen gerçekleşmesi durumunda gerçekleşmeyen kısmı pasife yazılır.

Zincir emir nedir? Nasıl zincir emir verebilirim?

"Zincir Emir" adımıyla ana emrinize bağlı zincir emirler oluşturabilir, böylece yeni emir vermek için borsadaki emrinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini takip etmek zorunda kalmazsınız. Ana emrinizin tamamı gerçekleştiğinde zincir emirler otomatik olarak işleme alınır. Zincir emrinizi ana emrin tamamı gerçekleşmeden istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Ana emrinizin seanslık veya tarihli emir olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

Hesaplarımız ne kadar güvende?

Hesaplarınız her şeyden önce Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş. güçlü özsermayesi ve etkin iç kontrol sistemi güvencesi altındadır. Ayrıca 4487 sayılı Kanun ile getirilen yeni düzenlemede yer alan "Yatırımcıları Koruma Fonu"; hakkında tasfiye ve iflas kararı verilen aracı kurumların müşterilerine, hisse senedi işlemlerinden doğan nakit ödeme ve hisse senedi yükümlülüklerini yerine getirmek amacı ile kurulmuştur. Fon, ilk aşamada hesabında alacağını karşılamaya yetecek kadar ya da hiç hisse senedi bulunmayan yatırımcıların, nakit ve hisse senedi alacakları toplamının 2012 .yılı için 70.237 TL'sini, tasfiye sonucunu beklemeksizin yatırımcılara ödeyebilecektir.

İnternet müşterisi değilim, internetten hesap hareketlerimi görebilir miyim?

Internetten hesap hareketlerinizi kontrol edebilir hesap ekstresi, overall ya da bakiye bilgilerinizi inceleyebilirsiniz. Bunun için bizleri 0212 355 46 46 numaralı dahili hatları arayarak şifrenizi almanız yeterli olacaktır.

İnternet sitenizi kullanarak döviz alım-satım işlemi yapılmakta mıdır ?

Internet sitemiz üzerinden döviz alım-satım işlemleri yapılamamaktadır. Ancak 10.000 USD ve 10.000 EURO üzerinizdeki talebiniz için, Hazine Bölümümüz ile irtibata geçmeniz ve bu konuda yazılı talimatınızı iletmeniz durumunda döviz alım-satım işlemi yapmanız mümkündür. Bu konudaki alım satım taleplerinizi her iş günü en geç 14:00'a kadar, yarım iş günlerinde 10:00'a kadar iletmeniz gerekmektedir.

Sıfır teminatlı hisse senedi ne demektir? Sıfır teminatlı hisse senedini nasıl alabilirim?

B-C-D grubu hisse senetleri kredi ve açığa satışa konu olmadığından sıfır teminatlı hisse senetleri olarak anılmaktadır. Sıfır teminatlı hisse senedini ancak nakdiniz varsa alabilirsiniz. Kredi limiti kapsamında veya ilave alım imkânı ile alış yapılamamaktadır.

Varant ne demek? Nasıl işlem yapabilirim?

Elinde bulunduran kişiye, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren ve bu hakkın kaydi teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracını ifade eder. Varant satın alan yatırımcı ödediği bedel karşılığında bir dayanak varlığı değil, o dayanak varlığı alma ya da satma hakkını satın alır. Varantlarda piyasa yapıcılığı uygulaması zorunludur. Yüksek risk gurubunda bir finansal ürün olduğu için yatırım kararı vermeden önce detaylı bilgi almanızı öneririz.

Piyasa yapıcılık ne demektir?

Çok fiyat – sürekli müzayede yöntemiyle işlem gören menkul kıymetlerde atanmış bir üye tarafından kendi nam ve hesabına çift yönlü sürekli kotasyon (fiyat ve miktar) verilmesi suretiyle o menkul kıymette işlem gerçekleşebilecek fiyat aralığının belirlendiği ve likiditenin sağlandığı işlem yöntemidir.

Tek fiyat yöntemi nedir?

Belirli bir zaman dilimi boyunca emirlerin herhangi bir eşleşme yapılmaksızın BIST Hisse Senetleri Piyasası Alım- Satım Sistemi'ne kabul edilip bu süre sonunda en yüksek miktarda işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek bir fiyat seviyesinin hesaplandığı, tüm işlemlerin bu tek fiyat seviyesinden gerçekleştirildiği işlem yöntemidir. "Açılış fiyatı"nın belirlenmesine ilişkin yöntem, tek fiyat işlem yönteminde işlem gören hisse senetlerinin her bir tek fiyat süreci sonunda işlem göreceği tek fiyatın belirlenmesinde de aynen uygulanır.

Veri yayın ekranlarında alıcı ve satıcı tarafları neden göremiyorum?

08/10/2010 tarihinden itibaren, hisse senetleri piyasası alım-satım sistemi'nde gerçekleşen işlemler sorgusunda yer alan işleme taraf aracı kurum kodları seanslar süresince gösterilmeyecek, veri yayın kuruluşlarına gönderilen gerçekleşen işlemler, alıcı ve satıcı taraf bilgisi olmadan gönderilecektir. Ertesi işgünü bir gün önceki alıcı-satıcı bilgileri görülebilecektir.

GİP ne demektir? Nasıl işlem yapabilirim?

GİP'te işlem gören hisse senetlerinde alım-satım yapabilmeniz için GİP Risk Bildirim Formunu imzalayarak, aslını şubenize ulaştırmanız gerekmektedir. Kredili ve açığa alış satışa kısmi konu değildir. Gelişen İşletmeler Piyasasındaki hisse senetleri 3 ay sonunda kredi ve açığa satışa konu olabilir.

SİP ne demektir? Nasıl işlem yapabilirim?

SİP'te işlem gören hisse senetlerinde alım-satım yapabilmeniz için SİP Risk Bildirim Formunu imzalayarak aslını şubenize ulaştırmanız gerekmektedir. Kredili ve açığa alış/satışa konu değildir. İnternet üzerinden emir iletilememektedir.

Emir İptal ücretleri nerlerdir?

Emir iptal ücretleriyle ilgili detaylı açıklamaya online giriş-duyurular altından ulaşabilirsiniz.